صفحه نخست سایر بخشها مجله موتور و ماشین چه زمانی خودرو به تنظیم موتور احتیاج دارد؟

چه زمانی خودرو به تنظیم موتور احتیاج دارد؟

۰
0
83

زمان تنظیم موتور خودرو را باید از نشانه ها و اختلالاتی که در خودرو به وجود می آید تشخیص داد و برای بررسی مشکل خودرو و تنظیم موتور اقدام کرد.

چه زمانی خودرو به تنظیم موتور احتیاج دارد؟

بروز مشکلاتی مانند : کم شدن شتاب خودرو، صدای غیر عادی موتور، لرزش بدنه، روشن شدن چراغ چک و سایر نشان می دهد که زمان تنظیم موتور خودرو فرا رسیده است بنابراین اگر با این مشکلات روبرو شدید سریعا برای تنظیم موتور اقدام کنید.

در خودروهای قدیمی نیاز به تنظیم موتور به ازای هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر یا ۳۰۰۰۰ کیلومتر بود.

اما در خودروهای جدید نیاز به تنظیم موتور ، با رعایت دوره های تنظیم و کنترل توصیه شده از طرف کارخانه ، درصورت عدم نیاز به تعمیر و تنظیم قسمت خاصی از خودرو ، مانند تعویض شمع ها ، این مسافت به ۱۶۰۰۰۰ کیلومتررسیده است.

به علت هزینه بر بودن جایگزین کردن یک خودروی جدید ، بهترین کار نگهداری از خودروی خودمان است. برای نگهداری از خودرو در ابتدا باید آن را عیب یابی کنید. در این بخش نشانه های نیاز خودرو به تنظیم موتور را بیان می کنیم با ما همراه شوید.

نشانه های فرا رسیدن زمان تنظیم موتور:

مصرف سوخت نامناسب

هنگامی که خودرویتان همان مسافت همیشگی را طی می کند اما احساس می کنید مصرف بنزین آن زیاد شده ، ممکن است خودرو شما در مصرف سوخت دچار مشکل شده باشد. برای پیدا کردن علت این مشکل با یک گالن سوخت مسافت کمی را طی کنید.

افت ناگهانی درجه ی بنزین در مسافت تعیین شده برای هر واحد سوخت نشان دهنده عملکرد نا مناسب خودرو است. فشار باد نامناسب چرخها ، گیر کردن قطعه ای از سیستم ترمز و یا فرا رسیدن زمان تنظیم خودرو از دلایل بروز این مشکل است .

با بررسی میزان مصرف سوخت خودروی خود قبل از بروز مشکل در آن ، از وضعیت سیستم آن اطلاع یابید.

بد استارت خوردن

اگر در اوایل صبح برای روشن شدن خودرو باید چندین بار استارت بزنید و یا خودرویتان استارت می خورد اما روشن نمی شود ، ممکن است علت هایی سبب بروز این نقص شود که ضعیف بودن باطری ، نقصی در سیستم استارت از جمله این علت ها هستند و شاید علت آن انواع مشکلات دیگر باشد.

چراغ های اخطار

چراغ های اخطار روی داشبورد خودرو به صورت هدفمند طراحی شده اند و با روشن شدن خودرو این چراغ ها نیز روشن می گردند اما در برخی مواقع این چراغ ها به علت وجود یک مشکل در سیستم خودرو یا قطعات آن روشن می مانند . اگر هنگام حرکت خودرو این چراغ ها همچنان روشن باقی بمانند ، برای رفع مشکل در اولین فرصت به دست آمده اقدام نمایید.

روشن شدن چراغ های اخطار خودرو می تواند علت ساده ای مانند سوختن لامپ چراغ عقب و یا علت جدی تری مانند ایرادی در سیستم انتقال سوخت داشته باشند. برای جلوگیری از به وجود آمدن یک مشکل بزرگ و هزینه بر بهتر است فورا به تشخیص و رفع عیب یک مشکل جزئی اقدام نمایید.

ریپ زدن خودرو

ریپ زدن ناگهانی خودرویتان هنگام گاز دادن یا موارد مشابه می تواند بسیار خطرناک باشد و به دلیل یک عیب ایجاد شده باشد .

طراحی موتور ها به گونه ای است که در بزرگراه ها و در زمان نیاز بتوانند عملکرد قابل قبول و قابل اطمینانی داشته باشند ؛ علت ریپ زدن ناگهانی خودرو کثیفی شمع ها یا گرفتگی فیلتر سوخت و …می تواند، باشد.

منبع: اُکسی

مشاهده محتوا بیشتر
بارگذاری بیشتر نوشته های  مجله موتور و ماشین

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است