صفحه نخست اخبار وبگردی واکسینه ۱۰۸ هزار راس دام سبک در دلفان

واکسینه ۱۰۸ هزار راس دام سبک در دلفان

۰
0
15

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  ازلرستان،علی کریم پور ،رییس اداره دامپزشکی شهرستان دلفان اظهار داشت: این طرح با هزینه دولتی و به صورت رایگان در این شهرستان اجرا شد.
او افزود: طرح واکسیناسیون علیه تب برفکی در ۴۴۴ روستای شهرستان دلفان انجام شده که در سال گذشته کانون‌های این بیماری در بعضی از روستا‌های مشاهده شده بود، اجرا شد.
رئیس دامپزشکی دلفان بیان کرد: ایمن‌سازی دام‌های سبک سالیانه با هزینه دولت در کلیه مناطق این شهرستان هرساله دامپزشکی اقدام به واکسیناسیون دام‌های در این منطقه علیه تب برفکی می‌کند.

کریم پور اضافه کرد: مهمترین اقدام برای جلوگیری از شیوع بیماری را واکسیناسیون به موقع و منظم با استفاده از واکسن موثر عنوان و تاکید کرد: از نظر سیاست سازمان دامپزشکی کشور واکسیناسیون تب‌برفکی باید در طول سال سه بار انجام شود چرا که ایمنی ناشی از واکسیناسیون بعد از چهار ماه کم می‌شود به حدی که در صورت ورود ویروس می‌تواند بیماری ایجاد کند.

او ادامه داد: تب برفکی یک بیماری مخصوص دام و احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم این بیماری است.

او یادآور شد: کاهش شیر در دام‌ها کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

رییس اداره دامپزشکی دلفان گفت: واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها داشته و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام‌ها به وسیله مایه کوبی جلوگیرکرد.

انتهای پیام/ب

مشاهده محتوا بیشتر
بارگذاری بیشتر نوشته های  وبگردی

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است