صفحه نخست اخبار وبگردی میوه نهضت حسینی در شام به دست حضرت زین العابدین(ع) چیده شد‌

میوه نهضت حسینی در شام به دست حضرت زین العابدین(ع) چیده شد‌

۰
0
18

کارشناس مذهبی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

میوه نهضت حسینی در شام به دست زین العابدین چیده شد‌

سید محمد هژبری کارشناس مذهبی در گفت و گو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:امام سجاد (ع) فرزند تمدن ایرانی و  تمدن آسمانی و قرآنی است.

وی افزود:مادر حضرت زین العابدین (ع) شهربانو دختر یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی است که با میل و اختیار خود اسلام را پذیرفت و امام حسین (ع) را به عنوان همسر خود پذیرفت.

هژبری درباره نقش امام سجاد (ع) در جلوگیری از تحریف واقعه عاشورا گفت : حضرت سجاد (ع) امامتشان از دریای خون آغاز شد.ایشان ماموریت داشت که شهادت پدر، برادر، یاران و اسارت خانواده و زنان و کودکان را روایت کند حتماً می‌دانید در زمان عاشورا وسایل ارتباط جمعی برای ثبت صحنه شهادت و اسارت وجود نداشت پس این مسئولیت به گردن امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) بود.

وی درباره دلیل به شهادت نرساندن امام سجاد (ع) توسط شمر گفت : پروردگار متعال هر اراده تکوینی که داشته باشد، اتفاق می‌افتد. اگر خدا اراده کند باران نبارد، اگر ابر هم باشد باران نمی‌بارد، خداوند اجازه تکوینی شهادت امام سجاد (ع) را نداد و ایشان به جنگ نرفت.

این کارشناس مذهبی گفت:امام سجاد (ع) در واقعه کربلا ۲۱یا ۲۲ ساله بود، وقتی دشمنان حضرت سجاد (ع) را در حال بیماری می‌بینند، از به شهادت رساندن ایشان منصرف می‌شوند. مشیت خداوند متعال این است که حضرت زین العابدین (ع) زنده بماند تا روایتگر کربلا باشد. 

وی گفت:صحبت های  امام زین العابدین(ع) درباره خیانت و بی وفایی کوفیان بسیار رساست؛وقتی کوفیان امام سجاد را در آن حالت دیدند، امام خطاب به آنها فرمود : بروید از پیش ما، نه با ما باشید و نه علیه ما» این جمله یعنی اینکه یاری کردن های تو خالی شما بس است و این کمک شما دروغین است، ما نیازی به کمک کردن شما نداریم. اگر شما اهالی کوفه اهل کمک کردن بودید، در کربلا کمک می کردید. قسمت دوم جمله امام سجاد (ع) به این معناست که بروید زندگیتان را بکنید و در سپاه کفر هم نروید تا دوباره خونی بر گردن ما نیندازید.

این کارشناس مذهبی در خصوص بزرگترین خصوصیت رفتاری امام سجاد (ع) افزود : مهم ترین اتفاق سیاسی و استراتژیک، سفر ایشان تا شهر شام و خطبه ایشان در مسجد امویان است، خطبه ای تکان دهنده که یزید مجبور به عذرخواهی شد و به ایشان اجازه عزاداری بر شهیدان دشت کربلا را در شهری که مردمش به خاطر شهادت آنان در حال شادمانی بودند،داد. یزید اجازه همه این کارها را برای جلوگیری از خراب نشدن وجهه سیاسی خود انجام داد که این مهم ترین قسمت زندگی حضرت زین العابدین(ع) است.

هژبری گفت: اگر ریشه های نهضت امام حسین (ع) در مدینه، ساقه آن در مکه، تنه و شاخ و برگ آن در ‌کربلا باشند، میوه نهضت حسینی در شام به دست حضرت زین العابدین (ع) چیده شد‌.
انتهای پیام/

مشاهده محتوا بیشتر
بارگذاری بیشتر نوشته های  وبگردی

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است