صفحه نخست سایر بخشها دین و مذهب تقوای الهی و توکل قلبی

تقوای الهی و توکل قلبی

۰
0
153

اَُکسی آنلاین | آیات فوق “ومن یتق الله…” از امید بخش‌­ترین آیات قرآن مجید است که تلاوت آن دل را صفا و جان را نور و ضیا مى‌­بخشد، پرده‌­هاى یاس و نومیدى را مى­‌درد، شعاع‌­هاى حیات­بخش امید را به قلب مى‌­تاباند، و به تمام افراد پرهیزگار با تقوا وعده نجات و حل مشکلات مى­‌دهد.

تقوای الهی و توکل قلبی

در حدیثى از ابوذر غفارى نقل شده که پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

انى لا علم آیه لو اخذ بها الناس لکفتهم : و من یتق الله یجعل له مخرجا… فما زال یقولها و یعیدها

من آیه­‌اى را مى­‌شناسم که اگر تمام انسان­‌ها دست به دامن آن زنند براى حل مشکلات آنها کافى است، پس آیه “ومن یتق الله…” را تلاوت فرمود و بارها آن را تکرار کرد.

وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجًا وَیَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِبُ وَمَن یَتَوَکَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمرِهِ قَد جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیءٍ قَدرًا

و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند، و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را می‌کند؛ خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند؛ و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است!

در حدیث دیگرى از رسول خدا (ص) نقل شده که در تفسیر این آیه فرمود:

من شبهات الدنیا و من غمرات الموت و شدائد یوم القیامه

خداوند پرهیزکاران را از شبهات دنیا و حالات سخت مرگ و شدائد روز قیامت رهائى مى‌­بخشد.

این تعبیر دلیل بر این است که گشایش امور براى اهل تقوا منحصر به دنیا نیست، بلکه قیامت را نیز شامل مى­‌شود.

روح توکل

منظور از توکل بر خدا، این است که انسان تلاشگر کار خود را به او واگذارد و حل مشکلات خویش را از او بخواهد، خدایى که از تمام نیازهاى او آگاه است، خدایى که نسبت به او، رحیم و مهربان است، و خدایى که قدرت به حل هر مشکلى دارد. کسى که داراى روح توکل است، هرگز یاس و نومیدى را به خود راه نمى‌­دهد، در برابر مشکلات احساس ضعف و زبونى نمى­‌کند، در برابر حوادث سخت، مقاوم است، و همین فرهنگ و عقیده چنان قدرت روانى به او مى­‌دهد که مى‌­تواند بر مشکلات پیروز شود، و از سوى دیگر امدادهاى غیبى که به متوکلان نوید داده شده است به یارى او مى‌آید، و او را شکست و ناتوانى رهایی مى‌­بخشد. در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (ص) آمده است که فرمود: از پیک وحى خدا، جبرئیل، پرسیدم: توکل چیست؟ گفت:

حقیقت توکل این است که انسان بداند مخلوق، نه زیان مى‌­رساند، و نه نفع، و نه عطا مى­‌کند و نه منع، چشم امید از خلق برداشتن (و به خالق دوختن) هنگامى که چنین شود، انسان جز براى خدا کار نمى‌­کند، به غیر او امید ندارد، از غیر او نمى­‌ترسد، و دل به کسى جز او نمى­‌بندد، این روح توکل است.

مشاهده محتوا بیشتر
بارگذاری بیشتر نوشته های  دین و مذهب

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است