صفحه نخست اخبار وبگردی اقتصاد ایران چه زمانی تورم تک نرخی را تجربه می کند؟

اقتصاد ایران چه زمانی تورم تک نرخی را تجربه می کند؟

۰
0
19

تورمعبداللهی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تورم تک نرخی و راهکارهای موجود برای رسیدن به این نرخ تورم، گفت: در صورتی که ما بتوانیم رشد اقتصادی متناسب با رشد نقدینگی  داشته باشیم, تورم کاهش پیدا می کند. تولید, نقدینگی را پوشش می دهد. یعنی پول نقد منتشر شده پاسخگوی تولید خواهد بود.

وی ادامه داد: اقتصاد ایران با رشد اقتصادی صفر درصد و نقدینگی بالا روز به روز شرایط را برای به وجود آمدن تورم محیا می کند. عوامل دیگری مانند تحریم ها از یک سو موجب کاهش تولید و افزایش نقدینگی می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: کاهش تولید منجر به قیمت گذاری با قیمت های بالاتر شده و در نهایت تورم را به وجود می آورد. در صورتی که بتوانیم نقدینگی را متناسب با تولید هدایت کنیم, مانع به وجود آمدن تورم در کشور شدیم.

عبداللهی بیان کرد: سیاست گذاری های کشور های اروپایی, آمریکایی و شرق آسیا به گونه ای است که نقدینگی متناسب با تولید رشد می کند و تورم در این کشورها پایین است. در کشور ما, کسری بودجه و نیاز های موجود به نقدینگی موجب به وجود آمدن تورم درکشور می شود.


بیشتربخوانید:


وی در پاسخ به این سوال که” تورم صفر درصد خوب است یا خیر؟” گفت: ثبات در نرخ های پایین مقوله  مهمی در اقتصاد کشور است. تورم صفر خوب نیست زیرا در این صورت تولیدکنندگان انتظار افزایش سودآوری در تولیدات خود را ندارند. وقتی انتظار افزایش قیمت همزمان با افزایش تولید را  داشته باشند, علافه مند به افزایش تولید خود می شوند.

انتهای پیام/

مشاهده محتوا بیشتر
بارگذاری بیشتر نوشته های  وبگردی

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است