صفحه نخست اخبار وبگردی آیا مصرف دگزامتازون در پیشگیری از کرونا موثر است؟ / از مصرف خودسرانه داروها و عواقب آن بیشتر بدانیم

آیا مصرف دگزامتازون در پیشگیری از کرونا موثر است؟ / از مصرف خودسرانه داروها و عواقب آن بیشتر بدانیم

۰
0
11

دگزا متازون در پیشگیری از کرونا موثر نیستبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز،علیرضا سلیمانی، متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: چندی پیش اخباری مبنی بر تاثیر داروی دگزامتازون در درمان مبتلایان به ویروس کرونا که در شرایط وخیم قرار دارند منتشر شد و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از نتایج اولیه آن ابراز خرسندی کرد اما این امر منجر به افزایش مصرف خودسرانه دگزامتازون در برخی از افراد شد درحالی که این دارو برای بیماران بدحال و فقط با تجویز پزشک قابل استفاده است.

سلیمانی افزود: مصرف بدون تجویز پزشک این دارو می‌تواند خطر ابتلا به کرونا را بدلیل ضعف ایمنی افزایش دهد.

او گفت: مصرف این دارو در بین بیماران مبتلا به کرونا که درگیری شدید ریه پیدا کردند و اکسیژن خون آنها بالا نمی‌رود با تشخیص و تجویز پزشک می‌تواند در مواردی منجر به بهبودی مختصر شود.

متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: این دارو در صورت مصرف خودسرانه می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد، چرا که نه تنها به سیستم ایمنی برای مبارزه با این ویروس کمک نمی کند ، بلکه آن را در مبارزه با این ویروس خلع سلاح می کند.

سلیمانی گفت: بی قراری، بی خوابی، درد قفسه سینه، افزایش قند خون، ضعف عضلانی و سردرد از جمله عوارض این دارو است

او افزود: از عوارض مهم دیگر این دارو تضعیف سیستم ایمنی بدن است که خود احتمال ابتلا به عفونت‌های مختلف را افزایش و فرد مصرف کننده را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

انتهای پیام / ر

مشاهده محتوا بیشتر
بارگذاری بیشتر نوشته های  وبگردی

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است