آنچه باید درباره آزادسازی سهام عدالت بدانیم

چندی پیش مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه ای با درخواست رییس جمهور برای آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند و نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده های کم درآمد و مواردی را به عنوان امور لازم الرعایه در این واگذاری ها مورد تأکید قرار دادند. آنچه باید درباره آزادسازی سهام عدالت […]

چندی پیش مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه ای با درخواست رییس جمهور برای آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند و نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده های کم درآمد و مواردی را به عنوان امور لازم الرعایه در این واگذاری ها مورد تأکید قرار دادند.

آنچه باید درباره آزادسازی سهام عدالت بدانیم

باتوجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر آزادسازی سازی سهام عدالت از این پس سهامداران می توانند مدیریت سهام عدالت را خودشان عهده دار شوند.

مطلب پیشنهادی: جاماندگان سهام عدالت امیدوار باشند.

لازم به ذکر است که بیش از ۱۰ سال از واگذاری سهام عدالت به افراد مشمول این طرح که عمدتا از دهک های درآمدی پایین و کم برخوردارند می گذرد.

تاکنون این سهام آزاد نشده بود و افراد فقط از دریافت سود سهام عدالت برخوردار بودند و تاکنون از مزایای دیگر آن بهره مند نشده بودند.

با توجه به اینکه افراد تحت پوشش سهام عدالت بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و ارزش پورتفوی سهام عدالت رقم قابل توجهی است این فرآیند در شرایط کنونی می تواند راه حل موثری برای اجرای سیاست های حمایتی دولت محسوب شود.

به گفته علیرضا صالح رییس سازمان خصوصی سازی در مرحله نخست یک ماه به مردم فرصت داده می شود تا در این زمینه تصمیم گیری لازم را اتخاذ کنند و پس از آن اقدامات مربوط به بورس در دستور کار قرار خواهد گرفت.

چندی پیش در سایت www.samanese.ir امکان ثبت درخواست سهامداران فراهم شد و صاحبان سهام عدالت با مراجعه به صفحه می توانند انتخاب مدیریت سهام عدالت به عهده خودشان را انتخاب و یا از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی این اقدام را انجام دهند.

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی در صورت انتخاب آزادسازی به روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به سهامدار تخصیص و انتقال می یابد.

به بیان واضح تر میزان سهام تخصیص یافته به هر فرد در شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به شما تخصیص خواهد یافت.

همچنین سهام داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت های غیر بورسی سرمایه پذیر سهام عدالت، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را نیز دریافت خواهند نمود.

در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت شما از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.

با این تفاسیر سهام شرکت های سرمایه پذیرسهام عدالت متعلق به شما توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد.

این طور که رییس سازمان خصوصی سازی گفته است مشمولان ۳۰ روز فرصت دارند که در مورد نحوه مدیریت سهام خود تصمیم گیری کنند که آیا خود مالکیت سهام را می خواهند یا اینکه مدیریت را غیرمستقیم از سوی شرکت سرمایه گذاری استان ها می خواهند داشته باشند.

همچنین اگر فردی وارد سامانه نشود، مدیریت غیرمستقیم برای این فرد در نظر گرفته خواهد شد.

افرادی که به صورت مستقیم مالکیت سهام را می خواهند به صورت محدود می توانند معامله داشته باشند تا مشکلی رخ ندهد و طی یک ماهی که کار انتقال سهام عدالت انجام می شود، با اعلام شورای عالی بورس سازوکار فعالیت و نحوه مبادله افراد در بورس مشخص می شود.

این نکته حائز اهمیت است که اگر کسی مالکیت مستقیم سهام را انتخاب کند دیگر نمی تواند مالکیتش را پس بدهد و مشمول معاملات ثانویه و مالیات می شود بنابراین افراد باید با در انتخاب خود دقت کنند.

در حال حاضر بسیاری از مردم نیز از سهام عدالت بهره مند نیستند که علیرضا صالح رییس سازمان خصوصی سازی درباره افرادی که سهام عدالت ندارند گفته است مبنای اعطای سهام عدالت، به سال ۱۳۸۵ بر می گردد که مقام معظم رهبری به دولت اجازه داد تا سهام عدالت به مردم واگذار شود.

آیا امکان اضافه شدن افراد جدید وجود ندارد ؟

این طور که رییس سازمان خصوصی سازی گفته در همان زمان افراد ثبت نام شده اند و امکان اضافه شدن افراد جدید وجود ندارد مگر این که اجازه ای از سوی مقام معظم رهبری به دولت برای اعطای سهام عدالت جدید صادر گردد و درحال حاضر فقط افرادی که در سال ۸۸ ثبت نام شده اند می توانند از مزایای آن برخوردار شوند.

مردم از فروش شتاب زده سهام عدالت خودداری کنند

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به خبر آزادسازی سهام عدالت از مردم خواست تا سهام خود را مدیریت کنند و از فروش فوری و شتاب زده آن خودداری کنند چرا که ممکن است تعدادی از افراد سودجو با قیمتی بسیار پایین تر از ارزش واقعی سهام نسبت به خرید این اوراق امتیاز اقدام کنند و این بسیار خطرناک، زیرا این سهام ارزشمند است.

مخاطب قرار دادن بازار سرمایه از سوی مقام معظم رهبری یک اتفاق تاریخی است

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با میزان در خصوص آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر بازار اظهار کرد:میزان اعتماد و مخاطب قرار دادن بازار سرمایه از سوی مقام معظم رهبری یک اتفاق تاریخی است و اضافه شدن ۵۰ میلیون سهام دار به بازار که پرتفوی بیش از ۳۷۰ هزار میلیارد تومان را در بر می گیرد بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

وی افزود:با ورود ۵۰ میلیون سهام دار به بازار سرمایه کار ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور به بیش از ۵۰ درصد جامعه میرسد که در این راستا کار بسیار بزرگ و عظیمی پیش روی بازار سرمایه و نهاد های آن وجود دارد.

دارابی در ادامه تاکید کرد:لازم است در زمینه فرهنگ سازی و آموزش گام های بزرگی برداشته شود و آگاهی بخشی به سهامداران سهام عدالت برای حفظ دارایی های آن ها انجام شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:هر چند در طول سال های گذشته کوتاهی در زمینه مشارکت افراد در نحوه مدیریت دارایی ها رخ داده است، اما این فرصت ایجاد شد تا افراد مدیریت دارایی های خود را عهده دار شوند.

وی در ادامه از مردم خواست تا از فروش فوری سهام عدالت خودداری کنند و آن را به عنوان یک دارایی بلندمدت برای خود و خانواده حفظ کنند.

گفتنی است از سال ۹۵ تا ۹۷ سود سهام به مردم پرداخت شد و از سال ۹۷ به بعد طرح آزادسازی سهام در مجلس بود و در نهایت با اجازه رهبر معظم انقلاب با سرعت بالا این امر عملیاتی می شود.

ارزش سهام ۳۵ میلیون نفر بین۴۸۰ تا ۵۳۰ هزار تومان و مابقی سهام یک میلیون تومانی دارند و طی ۱۰ سال گذشته ارزش هر برگ سهام بیش از ۱۱ برابر شده است.

مطالب پیشنهادی:

نحوه آزادسازی سهام عدالت +جزئیات

جاماندگان سهام عدالت امیدوار باشند.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص سهام عدالت

کدام روش آزادسازی سهام عدالت بهتر است؟